Lotnisko dla Podlasia coraz bliżej!


Zakończyliśmy prace, których celem było ułatwienie władzom samorządowym wyboru najlepszej lokalizacji lotniska regionalnego dla Województwa Podlaskiego. Podstawą do podjęcia decyzji przez Zarząd Województwa jest dokładne i obiektywne przeanalizowanie siedmiu potencjalnych miejsc, na podstawie opracowań przygotowywanych przez międzynarodowy zespół inżynierów i ekspertów.

Przedstawiona pod koniec zeszłego roku wstępna koncepcja lotniska została wykonana przez konsorcjum firm Polconsult i Sener. Opracowanie odnosi się w szczególności do wielkości i technicznych wymogów lotniska i stanowi punkt odniesienia dla dalszych analiz.

Natomiast kilka dni temu nasz zespół wraz z Konsorcjantem - międzynarodową firmą inżynierską Ove Arup & Partners we współpracy z PTOP wykonał analizę wielokryterialną siedmiu potencjalnych lokalizacji regionalnego lotniska. Ocenę wykonaliśmy w oparciu o metodę analizy wielokryterialnej, stosowaną dla planowania rozwoju strategicznych elementów infrastruktury transportowej.

Przyjęte przez nasz zespół 30 kryteriów oceny opisuje aspekty społeczne i przyrodnicze inwestycji, jej koszt, czas przygotowania i przeprowadzenia budowy oraz funkcjonalność lotniska. W analizie wykorzystaliśmy wyniki wielomiesięcznych obserwacji ornitologicznych i inwentaryzacji przyrodniczych prowadzonych równolegle w siedmiu lokalizacjach według specjalnie opracowanej metody. W ciągu czterech miesięcy pozyskaliśmy i szczegółowo przeanalizowaliśmy dostępne dane w odniesieniu do wszystkich branych pod uwagę obszarów. Wśród analizowanych kryteriów znalazły się: dostępność komunikacyjna dla transportu zbiorowego i indywidualnego, możliwość pozyskania gruntu pod budowę, zakres koniecznych wylesień i oddziaływanie na przyrodę, aspekty lotnicze dotyczące bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych, oddziaływanie hałasu i konieczność wysiedleń, koszty infrastruktury niezbędnej dla funkcjonowania lotniska, a nawet wstępna analiza warunków geologicznych w każdej lokalizacji. Przy zastosowaniu różnych układów wag dla poszczególnych grup kryteriów wskazaliśmy warianty lokalizacji optymalne pod względem przyrodniczo-społecznym, kosztowo-czasowym i funkcjonalnym. Przedstawiony w trzech tomach materiał jest bardzo obszerny i pozwala na podjęcie obiektywnej, opartej o analizę faktów, decyzji.

Obecnie z rezultatami tych prac zapoznaje się Zarząd Województwa oraz radni. Konsultacje społeczne i prezentacja wyników mieszkańcom regionu spodziewane są w dniach 27 i 28 marca.

W oparciu o wyniki przedstawionej analizy wielokryterialnej nastąpi wskazanie najlepszych lokalizacji, co umożliwi w następnym etapie prac przygotowanie przez nasz zespół w konsorcjum z Ove Arup & Partners Raportu z oceny oddziaływania na środowisko oraz przeprowadzenie konsultacji społecznych. Prace analityczne zakończą się w sierpniu 2009 roku.

Multimedia:




Aktualności

Prezes EKOTON sp. z o.o. dr Grzegorz Chocian pełnił role eksperta w panelu pt.: „Powódź i susza: czy grozi nam kryzys wodny?”
"Pomosty Przyszłości" to pierwsze wydarzenie w Podlaskiem, które promuje dobre wzorce współpracy między nauką a biznesem doceniając najlepsze instytucje naukowe i osoby, które najlepiej łączą i rozwijają współpracę pomiędzy środowiskami naukowców i biznesu.
W dniu 26.09.2022 r. Beata Gładkowska-Chocian, wiceprezes EKOTON Sp. z o.o. obroniła rozprawę doktorską pt.: „Udział społeczeństwa w ocenie oddziaływania na środowisko a efektywność procesu inwestycyjnego”.
Prezes Zarządu EKOTON sp. z o.o. otrzymał "Odznakę honorową Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii

Strona 1 z 18  > >>



Polityka Cookies